2. subregionál 2003 - poznatky

Sníh už slezl z vrcholků Beskyd, tak jsme se tentokráte rozhodli pro Radhošť. Po vyřízení všech náležitostí a povolení k výjezdu bylo vše konečně připraveno. Předpověď počasí na sobotu však nevěstila nic dobrého. Přes republiku přechází studená fronta. V sobotu jsme vyrazili brzy ráno. Po příjezdu na kopec je počasí stále ještě slušné, tak se vrháme na stavbu antén.

Počasí se brzy horší, začína pršet a nebe sem tam občas uroní kroupu, ale v nedaleké restauraci přečkáváme nejhorší. Naštěstí před začátkem závodů přestává pršet, ale pořád je příšerná zima, místy až kosa. Kopec je stále v mracích a na všem se sráží voda.

V takových podmínkách se rozhodujeme nezapínat zatím elektronkový konec pro 2m u něhož jsme od minulého závodu vyřešili problémy s připojením. Pouštíme tedy pouze 100W tranzistorový záložní konec a začínáme závod. Vysíláme na 144MHz, 432MHz a 1,2GHz. S 10GHz čekáme na lepší počasí. Blíži se konec studené fronty. Na obrázku můžete vidět jak ostré toto rozhraní je. My sedíme téměř ve tmě a o cca 20km dále svítí slunce.

Naštěstí se náš lékař stále stará o naši tepelnou pohodu, ale sám je na pokraji umrznutí.

K večeru si ještě užíváme několika posledních paprsků zapadajícího slunce a poměrně razantního zvýšení teploty. Zapínáme 200W elektronkový konec, vše funguje bez problémů.

Druhý den ráno nás překvapuje nádherné počasí. Na 2m se podaří několik pěkných spojení nad 600km. Nejdelší spojení cca 840km. Jsme s průběhem docela spokojeni. Před polednem vytahujeme 10GHz transvertor a uděláme pár spojení na okolní kopce. Stačí to jen na poslední místo, ale s našimi mW nečekáme lepší výsledek.

Závod skončil, nyní už stačí zabalit zařízení. Nic nám neshořelo, všechno fungovalo dobře. Osvědčil se transvertor na 1,2GHz dle DB6NT, jeho první použití přineslo 43 spojení a umístění v druhé třetině startovního pole.

Po vyhodnocení máme na 2m cca 84000 bodů, což dává 19. místo. Na 70cm jsme se účastnili spíše formálně, přednost tentokráte měly pásma 2m a 23cm. Na 70 cm jsme skončili v druhé polovině startovního pole. Dosáhli jsme na 2m nejlepšího umístění za posledních 20 let. Už nyní se těšíme na polní den snad se ještě dokážeme zlepšit. Investice do vybavení se nám začínají vyplácet.

Přítomni:
Jenda (OK2BJX)    Kamil (OK2VAQ)    Roman (OK2XCC)    Leo (OK2ULJ)
Jirka (OK2UPY)     Petr (OK2XJC)       Michal(náš lékař)Značku OK2KPT, kterou používá radioklub Vratimov,
můžete slyšet na pásmech již více než 40 let.
Od roku 2003 nás můžete slyšet i pod značkou OL7B.